Bild
Nästa artikel

Lyft med rostskydd

Tester
Den andra generationen av Renault Scénic har ett kraftigt förbättrat rostskydd. Dessutom är den rymlig och säker.
Förlängda Renault Scénic, med beteckningen Grand, rymmer både last och familj. Här går det att skapa sju sittplatser.
Förarmiljön kan ta tid att vänja sig vid.
Grand Scénic rymmer 70 liter mer last än den icke förlängda versionen.

Den första generationen av Renault Scénic dök upp 1996 och blev snabbt en framgång i Europa. Den andra generationen introducerades 2003 och baserades precis som tidigare på Golfklassaren Megane, fast nu på den andra generationen av denna som lanserades ett halvår tidigare. En förlängd version med sju sittplatser, kallad Grand Scénic blev också sna bbt populär också på marknaden. Under 2007 kom en lätt facelift och under 2009 lanserades ersättaren, Scénic III.


Basmotorn är på 1,6 liter och ger 110 hk. Med tvålitersmotor har bilen 135 hk och turbomotorn ger 165 hk. Dieselmotorer på 1,9 liter och 130 hk samt en tvåliters på 150 hk finns också att köpa.


Scénic är vägsäker, men fjädringen är mjuk. Det får bilen att kränga en del i tvära svängar. Styrningen är också något vag och okänslig. Bilen var utrustad med antisladdsystem redan vid introduktionen.


Förarplatsen kan ge ett något förvirrande intryck, instrumenten är centralplacerade och reglagen tar lite tid att vänja sig vid. Komforten är klart godkänd. Baksätet är högt och rymligt, vilket ger bra utsikt också för barn. I den förlängda Grand Scénic finns också två extrastolar vilket gör bilen sjusitsig om så önskas. Bagageutrymmet är snålt tilltaget i Scénic, men är självklart bättre i den förlängda Grand Scénic.


Säkerhetstänkandet är ett av Renaults främsta egenskaper.. Scénic fick högsta betyg, fem stjärnor, i Euro NCAP:s krocktest från 2003.


Besiktningen klarar Scenic sämre än medelbilen, med anmärkningar på glapp i spindelleder, slitna bromsar och trasiga positionsljus. Renault har dock arbetat på att lösa ledproblem med effektivare gummidamasker som inte ska påverka att fettet försvinner i förtid.


Generationen två av Scenic är klart bättre kvalitetsmässigt än föregångaren, men helt krångelfri är den förstås inte. Elfel av olika slag är relativt vanliga. Det kan handla om instrument som slocknar, klimatanläggning som strular, motorstyrning som ger felmeddelanden och ryckig gång. Batteri som laddar ur sig själv på grund av tjuvström, fel på den elektriska styrservon och handbromsen är också olägenheter som förekommit. Tändspolar har också bytts ut på en del motorer.


Fel som till och från dyker upp är krånglande fönsterhissar. På vissa exemplar har alla fönsterhissar fått bytas. I vissa fall har Renault gått ut med goodwill och då åtgärdat detta kostnadsfritt. Villkoren för goodwill är godtyckliga; det är inte säkert att just ditt exemplar åtgärdas gratis. Det beror på bilens ålder och om bilen regelbundet servats på märkesverkstad. Att själv bekosta reparation av fönsterhissarna kan kosta flera tusenlappar.


Kamremsbyte är ett måste och ska göras vid 12000 mil, en förhållandevis dyr åtgärd som kan kosta upp mot 10000 kr. Högriskvarning för bil som saknar just den servicestämpeln.


Rostskyddet var mycket dåligt i Scénic I, men med Scenic II blev det en remarkabel förbättring och idag har Renault ett av de bättre rostskydden på marknaden. De enda anmärkningarna är att filtinnerskärmarna bak kan suga åt sig fukt och att stänkskydd saknas.


Andrahandsvärdet har farit illa av Renault kvalitetsproblem och därför är prisläget ganska gynnsamt i förhållande till flera konkurrenter.

Utrymme, komfort, säkerhet
Kvalitet, förarmiljö, styrning

Begpriser

Scénic II 1,6 16v 113hk, Komfort, AC, 5d, 5pl

(1,6 113hk =0, 08) (2,0 134hk/135hk +5 000) (1,9 120hk dCi +6 000) (Grand Senic=Lång +5 000) (7pl +6 000) (Premium/Sport =0)

År4812
04 - 5620044000
05727006420050000
06807007020057000
07888007830064600
08984008740071700
09A10480093300 -

Ekonomi

Modell1,6 Komf-071,9 dCi-07
Pris kr8300093000
Värdeminskning
Skatt, besiktning19204560
Försäkring 72007520
Bränsle1502011620
Reparationer, service mm 74708120
Däck 15401680
Totalt/år4440045600
Totalt/mil 3030

Reparationskostnad

Reparationskostnad, kr (arbete och reservdelar)
Avgassystem exkl främre rör2944
Katalysator6248
Bromsbelägg fram 1427
Hjullager hö fram2883
Kamrem 7422
Elektronikbox, motor 6985
Koppling 12779
Stötdämpare fram 5416

Säkerhet

UtrustningStd från år
Bältessträckare fr/bak96/01
Trepunktsbälte alla platser1996
Krockkudde förare/passagerare96/01
Sidokrockkudde fram1999
Nackskydd alla platser1996
Nackskydd fr whiplashskydd2003

Krocktest

KrocktesterBetygÅrsmodell
Euro NCAP52003
Folksam--

Teknisk data

Krocktester1,6 Komf -071,9 dCi-07
Längd/bredd, cm449/181449/181
Tj.vikt/maxlast, kg1530/5901605/590
Max släpvikt, kg 13001300
Antal cyl/slagvolym.cm34/15954/1870
Toppfart, km/tim
0-100 km/tim, sek12,910,0
Bränsle, l/100 km7,46,0
Effekt, kW/hk83/11396/131

Rostskydd

Vilket lyft för Renault! Slitskyddet under bilen är mycket välgjort och i balkarna finns rikligt med rostskyddsmedel. Skarvarna är omsorgsfullt tätade, och just skarven från tröskellådan är vänd inåt, för att vägsprutet inte ska komma åt. Framskärmarna är
12345

Kommentarer

#1
Anonym
2011-09-30 22:26

Tre fasanfulla år med mängder av fel. Konceptet bra men kvaliten? Enda fördelen var att vi fick åka Volvo när den var på verkstaden. Sen fick den oss att tänka till om vikten av att ha en kvalitetsbil. Idag har vi två Lexus och lyckan att få köra dessa gör att jag är tacksam mot Renaulten...

#2
Anonym
2011-10-26 14:42

Haft min -08 i mer än tre år och bara bytt glödlampor utöver vanlig service. Det gör man själv utan dyra verkstadsbesök. Annars ingenting. Skön bil med bra värme på vintern. Kan inte förstå de som snackar skit om Renault, tycker mest synd om dom...

#3
Anonym
2012-07-12 18:42

Nej tack, köper inte en fransk bil igen. Åtminstone inte en Renault.

#4
Anonym
2012-10-04 17:35

Jag har haft 2 Scenic 02:a och kör nu 06 Scenic II, ingen problem alls, glödlampor och bromsbelägg vid servis, nu är det dags för byte till 19 dci. Betydligt skönare att köra en v70 eller ngn skit Ford

#5
Anonym
2013-01-08 22:09

Har en scenic 08 och det ända pb jag fick var att jag tankade bensin istf diesel... Annars går den son en klocka. Sedan 2007 har deras bilar blivit mycket bättre. Nu ger de 5 års garanti...VW ger bara 2 och de är inte alls felfria...

Hej!

Vi har förståelse för att du använder adblocker, men hoppas att du kan stänga av den för vår sajt. Annonser är en förutsättning för att vi ska kunna fortsätta att driva sajten.