Bild
Nästa artikel

En duglig bruksbil

Tester
Vår Vectra trilskades så mycket att vi fick en helt ny bil på garantin!
Opel Vectra är trygg och stabil att köra och är på det hela taget en vettig familjebil. De tidiga barnsjukdomarna bör nu också vara undanröjda.
Smart förvaringsplats för glasögon i taket ovanför backspegeln.
Instrumenteringen upplevs som påkostad. Men hanteringen av vissa reglage är avig och komplicerad.

Tredje generationen Opel Vectra lanserades 2002. Den är lika lång som föregångaren men ändå klart rymligare.
Först ut var en fyrdörrars sedan och en femdörrars halvkombi, kallad GTS. I slutet av 2003 visades kombin med förlängt axelavstånd och ett av klassens största lastutrymmen.


Hela modellserien genomgick en ansiktslyftning hösten 2005, med ändrad front och några nya motorer. Samtidigt blev köregenskaperna lite mer sportiga.


Ett stort antal motorer har funnits att välja mellan: 1,8 med 122 hk, 2,2 med 147 hk, 2,0T med 175 hk, 3,2 V6 med 211 hk och nu senat 2,8 Turbo med 230 hk. Dessutom kan man hitta turbodieslar på 120, 125 eller 150 hk. Vi Bilägares testbil från början var en metallicgrå Vectra 2,2 sedan.


Interiören i sista generationens Vectra är strikt och välordnad med snygga material och kvalitetskänsla. I vintertestet avslöjades att värmesystemet kunde vara bättre, det tog ganska lång tid innan plusgraderna spred sig i kupén och även med en ensam förare i bilen var det svårt att hålla rutorna imfria. Men strålkastarna och vägegenskaperna fick mycket beröm.


Opel Vectra hade en rad barnsjukdomar under de första åren vilket Vi Bilägares testalag kan skriva under på. När bilen gått 1 000 mil började den spöka rejält och elektronikfelen kom och gick på ett mycket enerverande sätt. Antispinn- och ABS-systemen slogs ut, instrumenten lade av, varningslampor blinkade och radion glappade.


Felen kunde uppstå när som helst och utan förvarning. Orsaken sades inte ha direkt med bilen att göra, utan berodde enligt Opel på en i Sverige slarvigt monterad motorvärmare. Ett hål som borde ha tätats i torpedväggen, släppte in regn- och smutsvatten som letade sig in i bilen och in under passagerarstolen där ett kontaktstycke för bilens elektronikledningar ligger. Efter flera verkstadsbesök med byte av databox utan att komma till rätta med problemen byttes bilen in och vi fick ett nytt exemplar.


Men efter 750 mil med vår andra Vectra uppstod liknande problem på nytt. Opel fick lägga ned många ingenjörstimmar på att spåra felkällan och efter månader av ovisshet kom man fram till att det var ett par anslutningskontakter till bilens ABS-enhet som var underdimensionerade.


Allt frid och fröjd? Nej efter 2 000 mil med den nya Vectran var det åter dags för elektroniken att trilskas. Varningslampan för ABS-bromsarna började larma, centrallåsets fjärrstyrning lade av och elbakrutan pajade. Nytt besök hos verkstaden och den här gången lyckades man faktiskt reda ut alla problem och fram till att bilen såldes ett drygt år och 5 000 mil senare, var elektroniken felfri. Däremot drabbades vi av en läckande kopplingscylinder och glapp i en ljuskontakt. Men det gick på garantin.


Trots alla problem gillade långtestlaget Vectra för dess vägegenskaper, utrymmen och väl genomförda rostskydd. Opel fick så småningom bukt med elektronikproblemen och i dag är Vectra ett lagom tryggt begköp.


Slutomdömet vittnar om en mycket duglig bruksbil: ”Utrymmena är generösa och åkkomforten hög. Vectra är också stabil och trygg att köra och hyfsat ekonomisk att äga. En vettig familjebil på många sätt, men utan det där lilla extra som brukar kallas körglädje.”

Köregenskaper, rostskydd
Barnsjukdomar

Begpriser

Vectra 2,2 147hk, Elegance, Företags Pkt, Farth, ACC, 4d

(Ej Föret.Pkt, Endast AC -5 000) (1,8 122hk -5 000) (2,0T 175hk +6 000) (1,9 120hk CDTI =0) (Kombi +8 000) (Bas/Essentia -8 000) (Comfort -4 000)

År4812
02B - - 38600
03 - 5170043500
04 - 5880048600
05A768006580055600

Vectra 2,2 155hk, Enjoy, Företags Pkt, Farth, ACC, 5d

(Ej Föret.Pkt/Ej Populär Pkt, Endast AC -5 000) (1,8 122hk/140hk -5 000) (2,0T 175hk +6 000) (1,9 120hk CDTI/-DPF =0) (Kombi +10 000) (Essentia -5 000)

År4812
05B842007270062500
06911007960068900
07983008630075100
081055009300081800
09A1118009930087600

Ekonomi

Modell1,8 5d-062,2 5d-06
Pris kr7590080900
Värdeminskning
Skatt, besiktning17901790
Försäkring 61406770
Bränsle1461015220
Reparationer, service mm 69606960
Däck 16801680
Totalt/år4150043400
Totalt/mil 2829

Reparationskostnad

Reparationskostnad, kr (arbete och reservdelar)
Avgassystem exkl främre rör7874
Katalysator11285
Bromsbelägg fram 1664
Hjullager hö fram4359
Kamrem Kedja
Elektronikbox, motor 8337
Koppling 8603
Stötdämpare fram 3242

Säkerhet

UtrustningStd från år
Bältessträckare fr/bak93/02
Trepunktsbälte alla platser1997
Krockkudde förare/passagerare95/02
Sidokrockkudde fram2000
Nackskydd alla platser1996
Nackskydd fr whiplashskydd2000

Krocktest

KrocktesterBetygÅrsmodell
Euro NCAP42002
Folksam42002-08

Teknisk data

Krocktester1,8 5d-062,2 5d-06
Längd/bredd, cm460/180460/180
Tj.vikt/maxlast, kg1395/4921480/475
Max släpvikt, kg 14001500
Antal cyl/slagvolym.cm34/17964/2198
Toppfart, km/tim
0-100 km/tim, sek10,210,5
Bränsle, l/100 km7,27,5
Effekt, kW/hk103/140114/155

Rostskydd

Vectra är både väl konstruerad och behandlad för att stå emot rost. Karossen har ovanligt få skarvar. Motorhuven är av aluminium och samma material finns i de detaljer i bakre stötfångaren som utsätts för smutssprut. Tanken är av plast. Karossen har galva
12345

Kommentarer

#1
Anonym
2011-09-29 15:32

Efter att ha kört den ett par hundra mil, måste jag erkänna att den faktiskt var ganska trevlig. Fin på vägen,rymlig, bra drag i motorn (inte alls som 9-5 som har ung samma motor, 2,0 T)
Synd bara att den är så ful, särskilt inuti. Grå plastblaffor höjer inte min puls.

#2
Anonym
2011-12-04 17:18

Noteras kan också att trots att dessa elfel till största delen enbart gällde första årsmodellen så har de belastat samtliga Vectra i hela denna serien fast de övriga inte hade dessa fel.
Genom att ständigt dra upp den gamla historien från första årsmodellen har Vectra generellt getts ett dåligt ryckte som är helt oförtjänt.

Och när ett dåligt ryckte en gång kommit i omlopp så tas sedan varje minsta fel som någonsin uppstår på denna modell som en bekräftelse på att det dåliga ryckte är sant, när det bara rör sig om normala fel som alltid kan uppstå av en tillfällighet.
Just Vectra har drabbats av detta rycktesfenomen på ett ovanligt tydlig sätt

Vissa åsikter kan man alltid finna någon förståelse för även om man inte håller med, men att säga att inredningen är ful är helt enkelt fel, den åsikten kan inte med bästa vilja i världen finna något stöd.
Sober, elegant och distinkt med en massiv och gedigen utstrålning är det korrekta.

Linjer och detaljer i hela inredningen är utstuderat sofistikerade och överallt finns nya ovanliga finesser och designlösningar.

Väldigt mycket en klassisk Opel av gamla skolan med ett utseende som är unikt och inte liknar någon annan bil.

Om man bara stirrar sig blind på att det förekommer grå plast, och genom det är blind för hur det ser ut och fungerar i övrigt så är det nog en god ide att stanna upp och tänka efter en smula och inte ha så bråttom med åsikterna.

Däremot fronten på första versionen på dessa bilder är ganska tveksam, utom i mörkblått då är den snygg, i silver som är vanligt är den inte snygg.
2002 var den fronten rätt men den har åldrats fort.
Tycker någon DEN fronten är ful, så är det möjligt.
Men att säga att hela bilen är ful och att den reviderade från 2006 inte är bättre, nix det stämmer inte.

4-d coupén GTS från 2006 är rent utsagt vacker.
Men vanligaste färgen på Vectra är silver och Silver är den färg Vectra passar sämst i.
Tråkigt svenskt mode.

Vad körglädjen anbelangar så är detta en bil som mycket påminner om en klassisk Mercedes eller som gamla tiders Opel, distinkt, trygg, komfortabel, pålitlig, gedigen i sin känsla och sitt uppträdande.
Numera ses dessa egenskaper som dåliga, själv ser jag detta som precis en sådan bil jag vill ha, så för mig har denna Vectra massor av körglädje.
Det är väldigt kul att kunna trampa på gasen och ändå känna sig lika trygg som hemma i soffan, det är körglädje.

#3
Anonym
2012-01-16 11:58

Det dåliga ryktet kommer sig av att en del Saabhandlare marknadsfört dem helt enkelt. Det finns Saabhandlare som gett sjutton i att ta hem bilar som man velat provköra. Istället har man erbjudits att prova en Saab istället. Oplarna har dessutom inte fått skyltfönsterplats hos dem, utan gömts undan längst bort bland beg.bilarna i deras hallar.
Sklitstövelföretag som jag inte tycker synd om idag, har nu inte Saab att luta sig mot. Lagomt åt dom!

#4
Anonym
2012-01-21 21:00

När ni skriver om första årsmodellen vilket år menar ni då? tänker ni på när den fick nyare utseende 05, eller de ännu tidigare årsmodellerna, sen står det inte vilken årsmodell det var dom testade, lite dåligt tycker jag.

#5
Anonym
2012-01-29 12:42

Fr.o.m. vilken årsmodell gäller rostskyddsbetyget 5? Såg en vectra kombi av 1:a generationen häromdan som var så otroligt rostig att jag knappt trodde mina ögon. Med vib:s högsta rostskyddsbetyg ska det väl inte vara möjligt att det är genomrostat i både bakskärmar och bagagelucka efter 12 år? Inte ens om man vanvårdar bilen rejält borde det vara möjligt. Jämför med 20 år gamla volvo 740:s som behandlas som slit och släng bilar, sällan någon rost, möjligtvis ytrost i skärmkanter efter grussprut.

Hej!

Våra annonser är en förutsättning för att vi ska kunna fortsätta göra det vi gör. Så vi vore tacksamma ifall du kude stänga av adBlocker!