Bild
Nästa artikel

Sitt hellre bak

Tester
Opel Meriva är smart förpackad, en liten bil med stora utrymmen. Låga ägandekostnader talar också för bilen.
Meriva är en förhöjd och förlängd Opel Corsa, men med mycket goda innerutrymmen för att vara en liten bil.
Förarmiljön är tydlig och informativ.
Baksätet är ovanligt rymligt för bilstorleken.

Opel Meriva kom 2003 och är i princip en Corsa som fått större kaross och därmed större utrymmen. Tekniken är densamma som i Opel Corsa. En facelift gjordes under 2006.


Motoralternativen är flera, basmotorn är på 1,4 liter och ger 90 hk. Det finns också en1,6-litersmotor på 105 hk samt en 1,8-liters på 125 hk. Dieselmotorer finns på 1,3 liter och 75 hk samt 1,7 liter och 100 hk. Värstingmodellen Meriva OPC har en turboladdad bensinmotor på 180 hk, men den är ytterst ovanlig.


Köregenskaperna är lugna och trygga. Meriva klarar en undanmanöver bra, även med tung last. Antisladdsystem var till en början extrautrustning. Välj helst ett exemplar med ESP, det höjer körsäkerheten.

Förarmiljön är tydlig på Opelvis, med lättanvända instrument och reglage. Meriva är en relativt liten bil, men har god plats för både åkande och bagage. Baksätet är rymligt som en limousine, fast inte riktigt lika bekvämt. Komforten i framsätet fick kritik från många testförare som faktiskt noterade att baksätet var bekvämare. Baksätet kan skjutas i längsled för att få plats med mer bagage. Om baksätet fälls går det att skapa utrymme för 2,42 meter långa prylar i bagageutrymmet.


Meriva fick fyra stjärnor i Euro NCAP:s krocktest under 2003. Men skyddet för pisksnärtskador är inte speciellt bra, enligt Folksams undersökning.
Skymmande stolpar gör att sikten blir dålig, speciellt snett åt sidorna. Dåligt helljus är inte heller säkerhetshöjande.


Besiktningen klarar Meriva bättre eller lika som medelbilen. Fel på lyktor är de vanligaste anmärkningarna. Kvalitetsmässigt verkar Meriva vara klart bättre än det större syskonet Zafira som drabbats av många fel.

Tändspolar har varit problem på 1,4- och 1,6-litersmotorerna, precis som i Astra och Corsa. Rostiga och kärvande skivbromsar bak förekommer, precis som på många begbilar.


Ett känt Opelfel tidigare var dåliga kamaxelremmar, som kunde leda till dyrbara motorhaverier. Det verkar vara borta med Meriva, men se ändå till att byta kamremmen i tid. Det ska göras efter sex år eller 9 000 mil, det som inträffar först. 1.4-litersmotorn från 2004 och senare har underhållsfri kamkedja.


Glapp i krängningshämmarstag har förekommit på en del Meriva, liksom på Corsa. Det kostar under tusenlappen per sida att åtgärda. Glapp i styrleder är inte heller ovanligt, inte heller särskilt dyrt att laga.

Rostskyddet på Meriva är endast medelbra. Fram är bilen bra behandlad med slitskydd och vax i hålrum, men sämre är det längre bak på underredet. Där finns inget slitskydd och gott om otätade skarvar. Bakluckan skyddas exempelvis av grundlack. En framtida rostfälla är sparklådorna där hjulsprut från framhjulen med tiden blästrar bort slitskydd och lack.


Trots att Meriva är rymlig och praktisk har den inte slagit särskilt väl på den svenska bilmarknaden. Andrahandsvärdet är inte direkt lysande. Det gör att begpriserna är relativt låga och prutmånen bör vara god. Exemplar som rullat som hyrbilar eller liknande bör vara billigare än i prislistorna.

Smart förpackad, köregenskaper
Framsäte, sikt

Begpriser

Meriva 1,6 101hk, Enjoy, AC, 5d

(Ej AC -5 000) (Essentia, Ej AC -8 000, 05-) (1,4 90hk -5 000) (1,6 87hk -4 000) (1,8 125hk +5 000) (1,3 75hk CDTI-DPF +6 000) (1,7 75hk DTI =0)

År4812
03 - 4490037700
04 - 5000042800
05652005570047000
06707006120052000
07767006670057500
08829007240064200
09886007810068400
10A929.82400

Ekonomi

Modell1,6-071,4-07
Pris kr7090065900
Värdeminskning
Skatt, besiktning14801480
Försäkring 54905490
Bränsle1360012990
Reparationer, service mm 75607560
Däck 18301830
Totalt/år3960038300
Totalt/mil 2626

Reparationskostnad

Reparationskostnad, kr (arbete och reservdelar)
Avgassystem exkl främre rör4245
Katalysator7651
Bromsbelägg fram 1787
Hjullager hö fram2596
Kamrem Kedja
Elektronikbox, motor 8067
Koppling 8100
Stötdämpare fram 3898

Säkerhet

UtrustningStd från år
Bältessträckare fr/bak03/-
Trepunktsbälte alla platser2003
Krockkudde förare/passagerare2003
Sidokrockkudde fram2003
Nackskydd alla platser2003
Nackskydd fr whiplashskyddTillval

Krocktest

KrocktesterBetygÅrsmodell
Euro NCAP42003
Folksam--

Teknisk data

Krocktester1,6-071,4-07
Längd/bredd, cm404/169404/169
Tj.vikt/maxlast, kg1375/4551330/455
Max släpvikt, kg 12001200
Antal cyl/slagvolym.cm34/15984/1364
Toppfart, km/tim
0-100 km/tim, sek13,313,8
Bränsle, l/100 km6,76,4
Effekt, kW/hk77/10566/90

Rostskydd

Främre delen av bilen är bra skyddad, den bakre delen sämre. Obefintligt slitskydd bak och otätade skarvar innebär risker liksom obehandlad baklucka. I övrigt förekommer vaxbehandling i riklig mängd. Täckande innerskärmar finns både bak och fram, men tyvä
12345

Kommentarer

#1
usps tracking
2017-03-09 13:27
#2
Johnk
2017-06-03 13:16

Happy 4th Of July Wishes 2017-Independence Day Wishes | Happy 4th Of July 2017 Messages SMS Greetings For Whatsapp,Facebook | Happy 4th of July 2017 Quotes Sayings-Happy Independence Day Quotes

https://www-happy4thofjuly.com/July-4th/us-independence-day/july-4th-quo...

#3
deepika padukone
2017-08-10 17:01

Nice post. Thanks for adding value to the web.
Lord Ganesh Best Images 2017 Drawing Photos Black & White