Bild
Nästa artikel

Anonym kompetens

Tester
Corsa är en småbil som trots sina fördelar har hamnat i skymundan.
Corsa är rymlig och krocksäker för sin storlek, vägegenskaperna är bra och den är billig att äga.
Tredörrarsmodellen har ett lite sportigare stuk, finns även som GSi med 125 hk.
Säkerhetsutrustning för tre vuxna i baksätet men då blir det ganska trångt.

Opel Corsa presenterades 1983 i sin första generation, en småbil i samma klass som Ford Fiesta och VW Polo. Tio år senare kom en ny upplaga, något större än tidigare. Corsa C, den tredje generationen, dök upp under hösten 2000, som modellår 2001. Under 2003 fick karossen en lättare ansiktslyftning med mer krom i grillen och klarare glas i strålkastarna.


Corsa finns med flera olika motorer, minsta är på en liter och 58 hk. Det finns också 1,2-liters på 75 hk (80 hk från 2004), 1,4-liters på 90 hk samt 1,8-liters på 125 hk.


Växellådan är femväxlad och finns med eller utan koppling. Den senare kallas Easytronic och har även ett automatläge. Det funkar skapligt men inte lika ryckfritt som en riktig automat med momentomvandlare. I gengäld är bränsleförbrukningen lägre.


Opel brukar göra bilar med bra köregenskaper. Corsa är inget undantag. Den går stabilt på vägen, även vid hård kurvtagning. Däremot kan styrningen med sitt elektriska servo upplevas som något för lättgående i låga farter. 1,4-litersmotorn är klart pigg i sin respons. Sikten är god, utom snett bakåt, då C-stolparna skymmer något.
Karossen finns med tre eller fem dörrar, den senare är mest eftertraktad.


Förarmiljön är på Opelvis enkel och lättöverskådlig. Framstolarna är bra, Corsa upplevs som en större bil än vad den är. Baksätet är trångt som i alla småbilar, men rymmer till nöds vuxna för kortare turer. Trepunktsbälte finns på samtliga platser. Bagageutrymmet är större än man kan tro, men väskorna måste lyftas över en hög kant.


Tidigare Corsa var inget under av krocksäkerhet. Men den tredje generationen visar att Opel har bättrat sig på den punkten. Corsa fick fyra stjärnor i krockbetyg av Euro NCAP 2002.


Opel har länge haft ett dåligt kvalitetsrykte att dras med. Men Corsa är nog den Opel som är minst problemdrabbad. En av anledningarna till det är att Corsa inte har lika omfattande elektronik som till exempel Vectra. Corsa har inte heller drabbats av kamaxelbrott och motorhaverier som Astra har gjort. Besiktningen klarar Corsa från 2003 som medelbilen.


Kärvande bromsar är en kritisk punkt på flera begagnade bilar. På vårt testexemplar hade handbromsvajern fastnat efter att bilen sått obrukad i tre månader. Annars brukar inte Corsa vara speciellt drabbad av bromsfel. Modellen har trumbromsar bak, vilka brukar hålla bättre än skivor. Corsa med 1,8-litersmotorn har dock skivbromsar bak, kontrollera skicket om du är spekulant.


Kamremshaverier har förekommit på en del Opel. På Corsa med 1,4-litersmotorn bör kamremmen bytas var 6000:e mil eller vart fjärde år, vilket som inträffar först. Från 2003 är intervallen 9000 mil, liksom på 1,8-liters Corsa. Bilar med 1-liters- eller 1,2-litersmotor har dock kamkedja, som normalt sett inte behöver bytas under bilens livslängd. Om den rasslar illa kan dock ett byte bli aktuellt. Det kostar i så fall runt 5000 kr.


Glapp i krängningshämmarstag har drabbat en del Corsa. Det upptäcks genom ett klonkande läte från framvagnen. Bilar med automatlådan Easytronic har i några fall vägrat växla högre än till treans växel. Det beror på fel i styrdatorn och har åtgärdats med ny mjukvara.

Krocksäker och rymlig för klassen
Fjädringskomfort, styrkänsla

Begpriser

Corsa 1,2 75hk, Comfort, 5d

(3d -3 000) (1,0 3cyl 58hk -4 000) (1,4 90hk +3 000) (1,8 125hk +5 000) (Essentia/Cosmo =0)

År4812
03 - 3620028600
04A - 3980033200

Corsa 1,2 80hk, Enjoy, Plus Pkt, AC, 5d

(Ej AC -4 000) (3d -3 000) (1,4 90hk +5 000) (1,3 70hk CDTI =0) (Plus Pkt/Populär Pkt =0) (Limited/Essentia =0)

År4812
04B - 4580039200
05579004900042400
06A619005400045900

Ekonomi

Modell1,4-061,2-06
Pris kr6000055000
Värdeminskning
Skatt, besiktning11401350
Försäkring 48904550
Bränsle1197012580
Reparationer, service mm 66606660
Däck 12201220
Totalt/år3420033800
Totalt/mil 2323

Reparationskostnad

Reparationskostnad, kr (arbete och reservdelar)
Avgassystem exkl främre rör4089
Katalysator11453
Bromsbelägg fram 1342
Hjullager hö fram2353
Kamrem 3750
Elektronikbox, motor 8912
Koppling 7435
Stötdämpare fram 2780

Säkerhet

UtrustningStd från år
Bältessträckare fr/bak95/-
Trepunktsbälte alla platser2000
Krockkudde förare/passagerare96/01
Sidokrockkudde fram1999-
Nackskydd alla platser2000
Nackskydd fr whiplashskydd2001

Krocktest

KrocktesterBetygÅrsmodell
Euro NCAP402-
Folksam--

Teknisk data

Krocktester1,4 -06A1,2 -06
Längd/bredd, cm382/165382/165
Tj.vikt/maxlast, kg1055/4001035/390
Max släpvikt, kg 1000900
Antal cyl/slagvolym.cm34/13894/1199
Toppfart, km/tim
0-100 km/tim, sek11,513,0
Bränsle, l/100 km5,96,2
Effekt, kW/hk66/9059/80

Rostskydd

Opel har uppenbarligen konstruerat Corsa för att vara motståndskraftig mot rost. Det är få skarvar och skärmkanterna är av en konstruktion som inte samlar fukt och smuts. Det är gott om extra vax i de flesta skarvar, både framtill inuti huven, i dörrarna
12345

Kommentarer

#1
Anonym
2012-09-21 23:46

Vi har en Corsa 1,2 med Easytronic, årsmodell -02, och jag kan instämma i det mesta som står i artikeln. Den är utmärkt som andrabil, för kortare turer i stan, även med vuxna i baksätet. Easytronic-lådan/kopplingen funkar bra så länge man kör mjukt. Man kan också enkelt styra växlingen manuellt, vilket kan behövas ibland. Sammanfattningsvis - en enkel och funktionell liten bil.

Hej!

Vi har förståelse för att du använder adblocker, men hoppas att du kan stänga av den för vår sajt. Annonser är en förutsättning för att vi ska kunna fortsätta att driva sajten.