Bild
Nästa artikel

Liten och smart

Tester
Space Star är en smart kombibil, men se upp med igensotade GDI-motorer!
Space Star bygger på samma plattform som mellanklassaren Carisma men är betydligt rymligare och mer flexibel.
En viss busslutning på ratten får man leva med. Istället kan man glädjas åt alla smarta fack och avläggningsytor.
Space Star är smidig i stadstrafik tack vare den goda sikten och nätta måtten.

Space Star lanserades 1999 och bygger på samma bottenplatta som mellanklassaren Carisma. Den byggdes också i samma holländska fabrik och fanns fram till 2005. Modellen sålde bra tack vare lågt pris och praktisk utformning.


Space Star är till storleken ungefär mellan VW Golf och Renault Scénic. Bilen har sålts med flera olika motoralternativ, 1,8-liters GDI-motorn på 122 hk är en av de vanligaste. Det finns även en 1,3-litersmotor på 86 hk, en 1,6-liters på 98 hk, en 1,8-liters motor på 112 hk samt en dieselmotor på 1,9 liter och 102 hk. En facelift av Space Star gjordes 2002 och ytterligare en 2003.


Fördelen med Space Star jämfört med andra mindre bilar är utrymmena. Den är både rymlig och flexibel, med ett skjutbart baksäte. Dessutom är insteget bra – man kliver rakt in i bilen. Men flera förare har klagat på att gasfoten hamnar i en obekväm ställning. Baksätet är inte heller utlyftbart, som i exempelvis Renault Scénic.


Lastutrymmet har en låg tröskel och stor lucka men är inte särskilt långt.


Klädseln är på tidiga årsmodeller mycket känslig och det uppstår lätt fuktfläckar när smältvatten droppar in genom dörröppningen.


Att motorn är pigg innebär inte att Space Star har goda vägegenskaper. Väghållningen är småvinglig, sladdrig, mjuk och vindkänslig. Dessutom tål Space Star tung last dåligt, det märks inte minst vid en häftig undanmnöver då den sladdar kraftigt. Däremot är den lättkörd i stadstrafik med bra sikt.

Om bilen rycker är det troligt att GDI-motorn lider av sotningsproblem. Det finns olika sätt att komma till rätta med felet. Att rengöra spjällhuset innebär en kostnad på 1500–1700 kronor. På en del bilar behövs dock en speciell blästring av motorn. Då blir det dyrare, ofta en affär på 5000–7000 kronor.


GDI-motorn kräver en speciell körteknik för att inte sota igen. Förare som kör hårdare har sällan problem med igensotning, det är försiktig körning som straffar sig. Verkstäderna rekommenderar att köra bilen på 98-oktanig bensin, om den är etanolfri. För bilar som haft problem med igensotning har garantierna förlängts till 15 000 mil för just detta fel. Få Space Star-ägare har hittills fått betala de kostnaderna själva.


Bilprovningen har också haft anmärkningar på för höga avgasvärden. Det handlar om bilar som haft problem med igensotade motorer. Efter 2002 slutade man sälja Space Star med GDI-motorn. Krånglande elfönsterhissar är ett annat fel som drabbat många Space Star.


Högt vindbrus och dålig värme är andra problem som bilägarna har rapporterat om.
Rostskyddet på Space Star var från början högst medelmåttligt. En fördel är att skarvarna i bottenplattan är få. Importören har också gjort förbättringar av rostskyddet i svensk importhamn, utom på de allra tidigaste exemplaren.


Men se upp för rost kring handtaget på bakluckan. Där släpper lacken lätt och det finns ökad risk för rostskador.


Andrahandsvärdet på Space Star är medelbra. Billigast är gamla högerstyrda före detta postbilar, de ligger 10 000 – 20 000 kronor lägre än motsvarande bilar med ratten på rätt sida. I och med att modellen slutat säljas kommer priserna på sikt att sjunka.

Billiga driftpriser, praktisk
Sotade GDI-motorer, väghållning

Begpriser

Space Star 1,8 122hk GDI, Comfort, AC Pkt, 5d

(Ej Pkt, Ej AC -4 000) (1,3 86hk, GL -4 000) (1,8 122hk GDI =0, 01-) (Avance =0)

År4812
99 - - 18900
00 - - 23200
01 - - 26800
02A - - 29800

Space Star 1,6 98hk, Comfort, SE-Pkt, AC, 5d

(1,8 112hk GDI =0) (Family -4 000) (Avance/Sport/Spirit =0)

År4812
02B - - 35700
03 - 4590038700
04 - 5010042900
05647005520046500

Ekonomi

Modell1,8 GDI-051,6 GL -05
Pris kr5270052700
Värdeminskning
Skatt, besiktning21201760
Försäkring 54205220
Bränsle1441014610
Reparationer, service mm 70207020
Däck 17301730
Totalt/år3850038100
Totalt/mil 2625

Reparationskostnad

Reparationskostnad, kr (arbete och reservdelar)
Avgassystem exkl främre rör4248
Katalysator9341
Bromsbelägg fram 1311
Hjullager hö fram3021
Kamrem 4468
Elektronikbox, motor 8396
Koppling 9355
Stötdämpare fram 5063

Säkerhet

UtrustningStd från år
Bältessträckare fr/bak00/-
Trepunktsbälte alla platser1999
Krockkudde förare/passagerare2000
Sidokrockkudde fram1999
Nackskydd alla platser1999
Nackskydd fr whiplashskydd-

Krocktest

KrocktesterBetygÅrsmodell
Euro NCAP32001
Folksam--

Teknisk data

Krocktester1,8 GDI-051,6 GL-05
Längd/bredd, cm403/170403/170
Tj.vikt/maxlast, kg1270/4601250/440
Max släpvikt, kg 14001200
Antal cyl/slagvolym.cm34/18344/1584
Toppfart, km/tim
0-100 km/tim, sek10,412,0
Bränsle, l/100 km7,17,2
Effekt, kW/hk82/11272/98

Rostskydd

Space Star är i grunden vettigt konstruerad för att motstå rost. Däremot saknar den nästan helt slitskydd på bottenplattan – alarmerande. Innerskärmar i de främre hjulhusen, inga i de bakre. Rostskyddsbehandling i hålrummen finns, men är inte lysande. Frå
12345

Kommentarer

#1
Anonym
2012-06-13 15:47

Hur märker man att en motor är igensotad?

#2
Anonym
2013-02-25 00:26

ingen aning

#3
Anonym
2013-03-11 10:01

Denna bilmodell har problem med bromsarna. Vi har sedan vi köpte den 2003 haft den återkommande på service för byte av olika bromsdelar (ej förslitningsdelar). Därtill så började klarlacken att släppa efter 9 år, trots sparsam tvättning. Den är även felkonstruerad så att framhjulens vägsprut blästrar av området framför bakhjulen. Mitsubishis åtgärd var att lacka om efter två år och sätta en genomskinlig klisterlapp ovanpå lacken. Det hjälpte ett tag. Vi kan fortsätta i en evighet med problem på denna bil. För oss har det varit en mycket dyr bil att underhålla och vi har vänner som har haft samma problem. Lite ironiskt att då läsa att den är billig i drift.

#4
Anonym
2013-04-16 16:19

Har i och för sig inte haft jättemånga problem med min Space star -03, men bromsarna är ett ständigt återkommande problem, även handbromsen. Rost på bakluckan är en annan tråkig sak med denna modell.

#5
Anonym
2013-04-22 22:56

Jag har bara haft min Space Star 04 lite drygt ett år men inte haft några som helst problem och gick igenom besiktningen utan anmärkning :)
Perfekt liten och pigg bil i stan och ändå rymlig

Hej!

Våra annonser är en förutsättning för att vi ska kunna fortsätta göra det vi gör. Så vi vore tacksamma ifall du kude stänga av adBlocker!