Bild
Nästa artikel

En värdig ersättare

Tester
Mitsubishi Grandis är en familjebuss som lockar med bra köregenskaper, komfort och kvalitet.
Mitsubishi Grandis är en familjebuss med hög komfort och bra kvalitet.
Bagageutrymmet blir större om extrastolarna längst bak fälls ned i golvet.
Notera växelspakens placering på instrumentbrädan.

Grandis lanserades våren 2004 och kom under det året att ersätta Space Wagon som Mitsubishis stora familjebuss. Till en början fanns endast en 2,4-liters bensinmotor på 165 hk. Till den finns femväxlad manuell låda eller fyrväxlad automatlåda. Under 2005 kom en tvåliters turbodiesel på 136 hk, tillverkad av Volkswagen. Den finns endast i kombination med sexväxlad manuell låda.


Utrustningsnivåerna skiljer sig något åt, den mest sålda kallas Intense. Många exemplar är extrautrustade med exempelvis DVD-skärmar, navigationssystem och parkeringsradar.

Köregenskaperna är överraskande bra, Grandis känns till och med lite småsportig att köra. Den är stabil både på motorvägar och kurviga småvägar. Antisladdsystem är standard på de allra flesta exemplar, det höjer körsäkerheten, speciellt vintertid.


Förarmiljön är tydlig och lättorienterad, både vad det gäller instrument och reglage. Komforten i framstolarna är god, men den sluttade fronten gör närsikten framåt dålig. Stora stolpar gör också att sikten snett framåt eller bakåt inte heller är något vidare.


Det ordinarie baksätet är rymligt och bekvämt, i alla fall på ytterpatserna. Mittplatsen ger inte lika god komfort. Längst bak i bilen finns en tredje sätesrad, mest tänkt för småväxta passagarare. Dessa säten går enkelt att fälla ned i golvet. Då blir lastutrymmet rejält stort. Mellansätet går att skjuta fram, men tyvärr inte att fälla ned i golvet. Grandis finns med sex eller sju sittplatser, den förra har stolar istället för traditionellt baksäte. Den sjusitsiga versionen är dock vanligast.

Säkerheten är ett oprövat kort, Grandis är inte krocktestad av Euro NCAP. Den saknas också krockstatistik från Folksam. Det mesta av modern säkerhetsutrustning som bilköparna kan kräva finns dock, som sidokrockkuddar och sidokrockgardiner och dubbla krockkuddar fram. Aktiva nackskydd fram fanns redan med årsmodell 2004.


Bilprovningens resultat talar klart för Grandis, som klarar besiktningen klart bättre än medelbilen. Här finns inga speciella svagheter att anmärka på.


Kvaliteten håller hög klass, förvånade lite fel har upptäcks på Grandis. Den krånglade GDI-motorn från föregångaren Space Wagon är nu borta. Fel på elektronik, motor, växellåda och framvagn är ytterst sällsynt.


Karossen saknar skyddslister vilket lätt kan ge mindre parkeringsskador. Syna därför karossen noga med tanke på detta. Kamremsintervallet är 9 000 mil för bensinaren och 12 000 mil för dieseln. Var noga med det bytet, för att inte riskera dyrbara motorskador. Servicen vid just 9 000 mil är ovanligt dyr, kostar uppåt 10 000 kr.


Rostskyddet på Mitsubishi har varierat genom åren, vissa modeller har rostat rejält medan andra klarat sig bättre. En extra rostskyddsbehandling i svensk hamn görs på Grandis, vilket är behövligt med tanke på de hårda påfrestningar som väntar i nordiskt vinterklimat.


Designen är inte lika skåpbilsaktig som för de flesta familjebussar. Det borde tilltala många bilköpare. Trots det har Grandis blivit en bortglömd modell. Det gör att andrahandsvärdet är ganska lågt, trots att modellen fortfarande tillverkas enligt samma koncept som vid introduktionen utan synbara yttre förändringar. En beg-bil i gott skick kan alltså tas för en sprillans ny bil.

Kvalitet, köregenskaper
Närsikt framåt, dyr service

Begpriser

Grandis 2,4 165hk, Intense, ACC, AUT, 7pl

(Manuell -10 000) (2,0 136hk/140hk DI-D, Manuell +10 000) (6pl -5 000) (Instyle, Skinn +8 000)

År4812
04 - 10710089900
0513120011610097400
06141000126100106100
07150900135600114100
08161900145900123900
09172200155600133000
10A179900162500 -

Ekonomi

Modell2,4-072,0-07
Pris kr143000153000
Värdeminskning
Skatt, besiktning23005100
Försäkring 92709180
Bränsle1908012780
Reparationer, service mm 74207420
Däck 23202320
Totalt/år5980057600
Totalt/mil 4038

Reparationskostnad

Reparationskostnad, kr (arbete och reservdelar)
Avgassystem exkl främre rör7901
Katalysator8912
Bromsbelägg fram 2063
Hjullager hö fram4068
Kamrem 3640
Elektronikbox, motor Garanti, tio år
Koppling 9065
Stötdämpare fram 3382

Säkerhet

UtrustningStd från år
Bältessträckare fr/bak04/-
Trepunktsbälte alla platser2004
Krockkudde förare/passagerare04/04
Sidokrockkudde fram2004
Nackskydd alla platser2004
Nackskydd fr whiplashskydd2004

Krocktest

KrocktesterBetygÅrsmodell
Euro NCAP--
Folksam--

Teknisk data

Krocktester2,4-072,0 Di-D-07
Längd/bredd, cm477/180477/180
Tj.vikt/maxlast, kg1735/5151725/610
Max släpvikt, kg 16002000
Antal cyl/slagvolym.cm34/23784/1968
Toppfart, km/tim
0-100 km/tim, sek10,010,8
Bränsle, l/100 km9,46,6
Effekt, kW/hk121/165100/136

Rostskydd

Mitsubishibilar med tioårig rostskyddsgaranti får en extrabehandling i importhamn. Grandis liksom Outlander sprutas på samma sätt. Outlander fick betyg 3 i vår test 2003. Rosttestad: Nej. Rostgaranti: 10 år
BETYG SAKNAS