Bild
Nästa artikel

Pålitligt varumärke

Tester
Mazda 323 är en ovanligt problemfri bil. Men rostskyddet är svagt och bullret störande.
Mazda 323, ett långlivat modellnamn med anor från 1970-talet. Det här var sista generationen. Mazda 3 ersatte 323 under år 2003.
Tydlig, men något föråldrad instrumentpanel i mörkt plastmaterial.
Bagageutrymmet är förhållandevis rymligt för bilklassen.

Mazda 323 presenterades redan under 1970-talet. Från början var bilen bakhjulsdriven. En framhjulsdriven version kom 1981 och sedan dess skedde generationsbyten 1986, 1990, 1995 och hösten 1998 som årsmodell 1999. Det är den sistnämnda generationen som vi tittat närmare på här.

En facelift kom under 2001. Mazda 323 lades ned som modell under 2003 och ersattes av Mazda 3. I början av 90-talet var 323 F en sportcoupéliknande Mazdaskapelse. Men det ändrades hösten 1998 när nya 323 F kom. Då blev 323 F en vanlig femdörrars halvkombi. Mazda 323 finns som fyrdörrars sedan eller som femdörrars halvkombi.

Motoralternativen är 1,5-liters motor på 88 hk eller 1,8-liters på 114 hk. 2001 kom en 1,6-liters motor på 98 hk samt en tvålitersmotor på 131 hk. En sportmodell med styvare chassi och sidokjolar kom också då.

Köregenskaperna var tidigare åt det mjuka hållet, med komfortinriktad fjädring. Nackdelen var instabil väghållning med last. Med nyare 323 F är det snarast tvärtom. Fjädringen är ganska hård och stötig, men väghållningen är mycket stabil.

Aktivt antisladdsystem fanns tyvärr enbart till sportmodellen och då som extrautrustning. Motorn på 1,6-liter är pigg och stark till karaktären. Men bilen är bullrig i hög fart, en klar komfortmiss. Förarplatsen är tydlig och informativ, men den plastiga och mörka instrumenpanelen känns lite åldrad.

Framstolarna är bekväma och även baksätet ger skaplig komfort. En finess är att baksätet är skjutbart och kan ändras i vinkel. En annan finess är att passagerarstolen kan fällas. Då kan den nedfällda stolsryggen istället förvandlas till ett fikabord. Fällningen av framstolen gör det också möjligt att transportera långa prylar som brädor. Axelavståndet på 323 F är lika stort som på Mazdas större modell, 626. Det gör att innerutrymmena är goda. Bagageutrymmet är också ganska stort för storleksklassen.

Säkerhetsmässigt har 323 förbättrats kraftigt. Modellerna före 1995 klassas som krockfarliga av Folksam. De senare årsmodellerna är ungefär som medelbilen från krocksäkerhetssynpunkt enligt Folksam. Mazda 323 är en typisk japansk bil på många sätt. Plastigheten i inredningen och bullret kanske man kan överse med om det är driftsäkerhet man söker. Då passar Mazda 323 utmärkt.

Få bilar håller i längden samma höga kvalitet och driftsäkerhet. Mazda 323 är inte en bil som verkstäderna blir rika på. Mazda 323 är förvånade befriad från elektronikkrångel eller framvagnsproblem som drabbar många andra bilar. Bilprovningsstatistiken är genom åren klart bättre än för medelbilen. Exemplar före 1999 får dock några fler anmärkningar för slitna bromsar.

Några fel att se upp med för 323-spekulanten finns dock. På de modeller som har bromsskivor bak kan dessa rosta fast. En uppsmörjning vid varje service brukar hjälpa. Några exemplar har gått på två cylindrar efter att tändspolarna gått sönder. Mazda återkallade 3 600 bilar och bytte tändspolar på garantin. Kopplingen har tagit stryk på en del 323, oftast beroende på att ägarna slirat på den.

Driftskvalitet, utrymme, priser
Rostskydd, servicekostnader

Begpriser

323 1,5i 88hk, Practical, 3d

(1,3 75hk -3 000)

År4812
99 - - 19100
00A - - 22900

323 F 1,8i 88hk, 5d

(Ej AC -4 000, 00-) (4d -3 000) (1,3 72hk -6 000, 01-) (1,8 114hk +5 000) (2,0 131hk +6 000)

År4812
99 - - 22300
00 - - 28900
01 - - 34300
02 - - 37700
03 - 4900041800

Ekonomi

Modell1,6 F-032,0 F-03
Pris kr4180047800
Värdeminskning
Skatt, besiktning17501750
Försäkring 52406760
Bränsle1563017250
Reparationer, service mm 67306730
Däck 14701470
Totalt/år3730041300
Totalt/mil 2428

Reparationskostnad

Reparationskostnad, kr (arbete och reservdelar)
Avgassystem exkl främre rör3732
Katalysator15375
Bromsbelägg fram 1918
Hjullager hö fram2433
Kamrem 4830
Elektronikbox, motor 26286
Koppling 7375
Stötdämpare fram 3715

Säkerhet

UtrustningStd från år
Bältessträckare fr/bak95/-
Trepunktsbälte alla platser1998
Krockkudde förare/passagerare95/95
Sidokrockkudde fram1998
Nackskydd alla platser1998
Nackskydd fr whiplashskydd-

Krocktest

KrocktesterBetygÅrsmodell
Euro NCAP--
Folksam396-98

Teknisk data

Krocktester1,6 F -032,0 F -03
Längd/bredd, cm428/171428/171
Tj.vikt/maxlast, kg1170/4151230/395
Max släpvikt, kg 12001300
Antal cyl/slagvolym.cm34/15984/1991
Toppfart, km/tim
0-100 km/tim, sek11,611,6
Bränsle, l/100 km7,78,5
Effekt, kW/hk72/9896/131

Rostskydd

Karossen är galvaniserad till 90 procent. Galvens tjocklek varierar från 2,8 – 8,4 my. Pyttesmå mängder av vax finns i tröskellådor och några balkar, men i huvudsak saknas rostskyddsberhandling i hålrummen. Rostkänsligheten är stor. Rosttestad: 1999. Ros
12345

Kommentarer

#1
Anonym
2014-01-09 20:22

Problemfri knappast! Svaga punkter Hjulupphängningar klarar inte gropar och tjälskott. Gummilister torkar ut efter 5 års användning. Damasker över drivknutar och styrstagsbussningar likaså.
Klart överreklamerad. Kanske ett sätt att förklara varför man bytt från svenskt till Japanare?

#2
Anonym
2014-03-03 15:26

Mazda 323 1,6 Aut (1991)

bien körd bara 8000 mil är mct fint ,motoe också
men automatlådan troligen slut ?

stannade vid övergångsställe,sadan gasar lite för att köra-motor spinner fint med bilen står stilla,vad är felet ? blir det lönt aat låga bilen eller skrota ?

skriv gärna på min mail

h2dp@hotmail.com

MVH

Henrik

#3
booters
2015-02-25 03:21

I think the admin of this site is really working hard in support
of his website, because here every stuff is quality based data.

#4
booters
2015-03-16 12:03

I'm amazed, I have to admit. Rarely do I encounter a blog that's
equally educative and interesting, and let me tell you, you have hit the nail
on the head. The problem is something too few folks
are speaking intelligently about. I'm very happy I found this during
my hunt for something relating to this.

#5
top 10 booters
2015-03-19 23:26

It's very easy to find out any matter on net as compared to books, as I found
this article at this site.

Hej!

Vi har förståelse för att du använder adblocker, men hoppas att du kan stänga av den för vår sajt. Annonser är en förutsättning för att vi ska kunna fortsätta att driva sajten.