Bild
Nästa artikel

Garanti ett plus

Tester
Hyundai Accent är en billig bil i Golfklassen. Beg-garantier är plus i kanten, men köregenskaperna är mediokra.
Accent är en billig bil i Golfklassen. Men ägarna är missnöjda med komfort, utrymme och prestanda.
Förarmiljön är tydlig och enkel, men plastig.
Bagageutrymmet är godkänt för storleksklassen.

Accent kom hösten 1994 som efterträdare till Pony. Precis som sin föregångare får Hyundai Accent räknas in som Golfklassare. Priset däremot, hör snarare hemma i småbilsklassen. Hösten 1999 kom en ny generation Accent, och det är den vi granskat närmare här. Under 2003 fick samma generation en facelift. En helt ny Accent lanseras under hösten 2006.


De första åren var motorn på 1,5-liter och gav 90 hk. Till faceliften 2003 kom en 1,6-liters motor på 105 hk. En dieselmotor finns också, men den är ovanlig. Karossalternativen är tre- eller femdörrars halvkombi eller fyrdörrars sedan.


Motorn på 90 hk är hyfsat pigg i stadstrafik, men i högre farter känns den lite slö. Hyundai Accent är knappast någon riktigt körglad bil. Köregenskaperna är bättre än skräckexemplet Pony, men bra är de inte. Chassiet känns lite svajigt och fladdrigt i högre farter eller på ojämnt underlag. Accent är också ganska sidvindskänslig. Något antisladdsystem finns inte att tillgå.


Förarplatsen är funktionell med tydliga instrument och reglage. Fast det märks på plasten att det här är en lågprisbil. Stolarna fram är förvånande bekväma, men Accent är en bullrig bil i högre farter. Sikten runt om är relativt god. Komforten i baksätet är inte så bra, det finns rymligare bilar i Golfklassen. Däremot är bagageutrymmet normalstort för storleken.


Att det på mittplatsen bak bara finns midjebälte är en säkerhetsmiss. I EuroNCAP:s krockprov gick det dåligt för Accent. Modellen fick två stjärnor i betyg, varav en överkorsad. Men i verkliga olyckor har modellen klarat sig överraskande bra, enligt Folksams statistik.


Hyundai Accent klarar besiktningen som medelbilen, och för ynge bilar till och med bättre. Många Accent har trasiga positionsljus, ofta ett ägarslarv. Dåligt verkande parkeringsbromsar förekommer också. Det beror på att parkeringsbromsen rostat ihop och regelbundet behöver uppsmörjning.


Om bromsverkan är dålig beror det ofta på läckande hjulcylinder. Det kostar drygt en tusenlapp att åtgärda. Rostiga eller anliggande bromsar förekommer också. Däremot är elektronikfel sällsynta.


Dåliga hjullager fram har varit en svaghet. De tidigare var veka och belastades därför kraftigt, men här har nu en kvalitetsuppryckning skett. Nu prickas Accent sällan för hjullagerproblem. Mer kostsamt är dock att åtgärda kopplingen. Här har en del ägare också drabbats.


Det allvarligaste felet berör växellådan. En skruv i växellådan kan gå av och då fungerar inte växelföraren. Den känns sladdrig och bilen kan helt enkelt inte växlas. Hyundai har gått ut med en förlängd garanti på fem år eller 15000 mil för det här problemet. Om bilen är äldre än så kan det bli dyrt. Räkna med 8000–10000 kr för en reparation.


Svagt rostskydd finns på flera Hyundai. Främst gäller kritiken bottenplattans skarvar, bilen lär börja rosta underifrån. Rostbetyget blev en tvåa, men bensintank i plast är ett plus. Även Korrosionsinstitutet riktar kritik mot Accents rostskydd, som är sämre än genomsnittet.


För att höja efterfrågan har importören infört en begagnatgaranti. Den förutsätter att bilen köps av en auktoriserad handlare och är servad enligt servicebok.

Priser, beg-garantier
Köregenskaper, rostskydd

Begpriser

Accent 1,5 90hk, GLS, AC, 5d

(Ej AC -4 000) (4d =0) (L/LS, AC, 3d -5 000) (GS, AC, 3d -4 000)

År4812
01 - - 19400
02 - - 23400
03A - 3430026600

Accent 1,6 105hk, GLS, AC, 5d

(Ej AC -5 000) (Sport =0) (GS, 3d -4 000)

År4812
03B - 3830030100
04 - 4220035000
05553004630039100
06A595005000042800

Ekonomi

Modell1,5-031,6-06A
Pris kr2640051300
Värdeminskning
Skatt, besiktning16801800
Försäkring 56005940
Bränsle1563014000
Reparationer, service mm 65305940
Däck 12501360
Totalt/år3480036000
Totalt/mil 2324

Reparationskostnad

Reparationskostnad, kr (arbete och reservdelar)
Avgassystem exkl främre rör4605
Katalysator9398
Bromsbelägg fram 1199
Hjullager hö fram1580
Kamrem 2298
Elektronikbox, motor 9182
Koppling 5990
Stötdämpare fram 3389

Säkerhet

UtrustningStd från år
Bältessträckare fr/bak00/-
Trepunktsbälte alla platser2003
Krockkudde förare/passagerare95/03
Sidokrockkudde fram2003
Nackskydd alla platser1995
Nackskydd fr whiplashskydd-

Krocktest

KrocktesterBetygÅrsmodell
Euro NCAP21998
Folksam495-99

Teknisk data

Krocktester1,5-03A1,6-06A
Längd/bredd, cm410/163422/168
Tj.vikt/maxlast, kg1070/3801135/415
Max släpvikt, kg 11001100
Antal cyl/slagvolym.cm34/14954/1599
Toppfart, km/tim
0-100 km/tim, sek12,010,0
Bränsle, l/100 km7,76,9
Effekt, kW/hk66/9077/105

Rostskydd

Rostkänslig konstruktion med många skarvar i bottenplattan som kan ge rost på sikt. Skärmkanterna bak är smuts- och fuktsamlande, karossens limningar är inte heller särskilt bra. Behandling med vax i huv, baklucka och dörrar ger lite plus, liksom att ben
12345

Hej!

Våra annonser är en förutsättning för att vi ska kunna fortsätta göra det vi gör. Så vi vore tacksamma ifall du kude stänga av adBlocker!