Bild
Nästa artikel

Komfort till lågpris

Tester
När allt stämmer erbjuder C5 komfort och fina utrymmen till ett mycket bra pris.
Med fem personer och full packning får C5 svårt att hålla spåret vid en undanmanöver.
Ett brett, högt och lättlastat bagageutrymme möter den som öppnar luckan på C5 kombi.
Utrymmena är det inget fel på men inredningen bär spår av viss kostnadsjakt. Vår bil hade navigationssystem.

När Citroën C5 lanserades våren 2001 startade priserna på 160000 kronor. För en mellanklassare som gränsade till storbilsklassen, med avancerad fjädring, hög utrustningsnivå och ett lite kul utseende, var det onekligen prisvärt. Ännu mer lockande var den superrymliga kombin.


Citroën C5 är bara 4,6 meter lång men väl tilltaget axelavstånd, ganska hög kaross och generös bredd gör den extremt rymlig, både för passagerare och bagage. Kombin är ytterligare 14 cm längre och är givetvis ännu mer lastvillig.


Interiören är ganska enkel i utförandet med stora plastsjok och billig känsla i materialen men funktionen är det inget större fel på och det är lätt för de flesta att hitta en bara körställning. Alla uppskattar dock inte de mjuka stolarna.


Vid lanseringen fanns tre motorer att välja mellan: En tvålitersfyra på 136 hk, en V6 på 2,9 liter och 207 hk samt en 2,2-liters diesel med 133 hk. Ett år senare kom en 1,8-liters bensinare på 116 hk samt en 2,0 HDI med 109 hk. När modellen ansiktslyftes 2004 ökades effekten i tvålitersmotorn till 140 hk.


Vi Bilägares långtestbil var en metallicröd C5 2,0 Kombi, och testet kunde börjat bättre. Det allvarligaste med de först lanserade C5:orna var en felkonstruerad motor som kunde drabbas av igensatt vevhusventilation vid hård kyla. Då pressades oljan ur motorn via hålet för oljestickan och smörjningen uteblev. Senare gick Citroën och Peugeot ut med en återkallelse av alla bilar med 1,8- och tvålitersmotorer, och byggde om dem så att de skulle klara kyla.


I övrigt skötte sig den stora Cittran skapligt men långt ifrån störningsfritt under de dryga 10 000 mil och tre år vi körde med den. Vi drabbades av en hel del elektronikfel och missljud från framvagnen. Flera andra ägare har också drabbats av felaktiga krängningshämmarstag. Bakrutan i kombiluckan ska gå att öppna separat men en avnött kabel stoppade den funktionen på vår bil. På andra bilar rapporteras bakrutan öppna sig av sig själv och många har bytts på garantin.


Dåliga tändspolar drabbar främst V6-modellen men den byttes även på vår bil för att få bukt med ryckig motorgång. Felet kvarstod dock efter reparationen.


Andra typfel som drabbar modellen är i förtid utslitna hjullager, felaktig bakvagnsinställning som ger snedslitna bakdäck. Dessutom rapporteras om sprickande aluminiumfälgar, rostiga bromsskivor och bromsklossar som fastnar i oken av aluminium.


Den gashydrauliska fjädringen ger en fantastisk fjädringskomfort på dålig väg, det är bara mindre ojämnheter som broskarvar etc som hjulställen har svårt att hantera. Styrningen är inställd på komfort och vägkänslan är minimal. Vid stark sidvind blir C5 orolig på vägen.


Krocksäkerheten bedöms som god i C5, av Euro NCAP har den fått fyra stjärnor och säkerhetsutrustningen är generös. Efterföljaren fick fem stjärnor 2004. Antisladdsystem blev standard på V6-modellen 2003, sedan 2004 har samtliga modeller ESP.


Den som vill ha en problemfri tillvaro rekommenderas inte att köpa en C5 av de första årsmodellerna. Men kombinationen lågt pris, komfort och utrymmen är ändå lockande.

Komfort, utrymmen, pris
Detaljkvalitet, vindkänslighet

Begpriser

C 5 2,0i 136hk, SX, ACC, CD, 5d

(Ej ACC, CD -8 000) (1,8 116hk, X, AC, CD -6 000) (3,0 V6 207hk, Exclusive =0) (2,0 109hk HDi +6 000) (2,2 133hk HDi +10 000) (Break=Kombi +8 000)

År4812
01 - - 25900
02 - - 30500
03 - 4480036600
04A - 5000041800

C 5 2,0i 136hk, SX, ACC, CD, 5d

(1,8 125hk, X -10 000) (2,0 140hk, VTR =0) (3,0 V6 207hk, Exclusive, AUT =0) (1,6 109hk HDi-FAP +6 000) (2,0 136hk HDi-FAP +12 000) (Break=Kombi +10 000)

År4812
04B - 6120051000
05791006810057900
06861007360064400
07932008170070500
08A1003008830077100

Ekonomi

Modell2,0-032,0 HDI-07
Pris kr44600105900
Värdeminskning
Skatt, besiktning21604260
Försäkring 60006500
Bränsle1705011620
Reparationer, service mm 92208270
Däck 15902090
Totalt/år4300047100
Totalt/mil 2931

Reparationskostnad

Reparationskostnad, kr (arbete och reservdelar)
Avgassystem exkl främre rör4717
Katalysator10824
Bromsbelägg fram 1890
Hjullager hö fram3725
Kamrem 4027
Elektronikbox, motor 8977
Koppling 8980
Stötdämpare fram -

Säkerhet

UtrustningStd från år
Bältessträckare fr/bak01/-
Trepunktsbälte alla platser2001
Krockkudde förare/passagerare2001
Sidokrockkudde fram2001
Nackskydd alla platser2001
Nackskydd fr whiplashskydd-

Krocktest

KrocktesterBetygÅrsmodell
Euro NCAP52004
Folksam42001-07

Teknisk data

Krocktester2,0-032,0 HDI-07
Längd/bredd, cm476/177484/178
Tj.vikt/maxlast, kg1500/4601660/480
Max släpvikt, kg 15001600
Antal cyl/slagvolym.cm34/19974/1997
Toppfart, km/tim
0-100 km/tim, sek10,010,0
Bränsle, l/100 km8,46,0
Effekt, kW/hk100/136100/136

Rostskydd

Citroën C5 är i grunden bra konstruerad för att klara sig från rostproblem. Men tyvärr har fabriken sparat på bland annat hålrumsbehandlingen. Den behövs i vårt klimat, hävdar rostskyddsexpert Thomas Widström. Med en bättre hålrumsbehandling hade C5 fått
12345

Kommentarer

#1
Anonym
2012-04-14 11:54

När denna modell av C5 var ny så rullade några som taxi i min stad där jag själv körde taxi. Körde tack o lov inte C5 själv... billig i inköp men dyr sedan då de förlorade många körningar eftersom bilen ofta stod på verkstad. "Instrumentlamporna lyser som en julgran" sa förarna när bilen vägrade att starta och tusen felmeddelanden dök upp i färddatorn. Att den rostar hemskt och tappar nåt hejdlöst i värde tänkter många inte på utan lockas av det låga inköpspriset (dock inte billiga priset per mil).

#2
Anonym
2012-07-17 16:01

Jag har inte sett någon rostig C5:a men en massa rostiga Volkswagen och Mercedes kan man däremot få se nästan dagligen. Enda svagheten på C5 & systermodellen Peugot 406 är för snävt satta toleranser i bilarnas styrdatorer som gör att man får felkoder när man kör mycket stadstrafik. Detta beror i sin tur på att bilarna är FÖR optimerade för låg bränsleförbrukning. Någon kilometers körning i laglig hastighet på motorväg brukar släcka alla lamporna. Detta är priset man får betala för att köra den största kombin på marknaden under 0.58 liter per mil vid landsvägskörning med en 2 liters bensinmotor. Väljer man 2 liters dieseln kommer man lätt ner på 0.45 vid landsvägskörning.

#3
Anonym
2012-09-12 16:22

Biltidningarnas tester säger att rostskyddet på Citroen inte är komplett.
Jag tiiade under bilen när jag bytte ljuddämpare då bilen var 3 år och fann att den tyvärr var angripen. Jag lämnade in den för behandling då jag tycker om bilen. Som alla franska bilar har den sina egenheter men också fördelar. Den är komfortabel att åka i men man ibland tycka att ratten lossnat ddå bilen inte svänger samtidigt som man styr. Handlaren säger att det beror på dämparna och att man vänjer sig.Länkarmarna byttes vid fyra år då bilen gått 7000 mil. Däcken tar fort slut men det beror på att jag köper fel märke. De håller normalt 2000 mil enligt mina anteckningar.Byte av kamrem kostar 8000 kr och byts redan efter 8000 mil.Känns dyrt. Bilen som en bensinare drar 0,9 l/mil på hela året räknat och det är mycket bra.

#1296
Anonym
2012-11-19 18:54

Du som skrivit det här har uppenbarligen aldrig haft någon C5:a, och har de vanliga fördomarna om franska bilar, speciellt Citroën. Själv har jag haft ett antal C5:or och har haft väldigt få problem. Visst, helt felfri är den inte men inte värre än andra märken (jo, jag har haft tyska bilar också). Och jag instämmer med en annan kommentar - jag har aldrig sett någon rostig C5:a, däremot många rostiga Mercor av motsvarande årsmodeller. C5 är en fantastiskt komfortabel och rymlig bil med bra krocksäkerhet och dessutom välutrustad. Det kommer säkert att bli en C5 nästa gång det är dags att byta.
PS jag kör också taxi och har kollegor som kör Citroën som gått över 30 000 mil i stort sett problemfritt

#4
Anonym
2013-03-15 13:22

Jag har haft en C5 nu i 7 år och inga fel. Enda problemet är att det
nästan är en omöjlighet att byta lampor. Det blir en ny C5. B-Å.

#5
Anonym
2013-09-07 21:45

C5 . Det sämsta fordon som rullar! Om det nu rullar. Hade en C5-combi,bra utrymme,men elektroniken det sämsta bland sämsta. Köpte en C5;a hos OFFENSIV i Karlshamn,hade den 2-år,bara problem. Kostade mig ca:35000 kr i reparationer . Ingen respons från FLARKELL Dir. på offensiv.Vägrade återinbyte på bilen,visste säkert om felen på sjithögen? Medlem i MRF? Bara SJIT!Byte kat. avgassystem, nästan all elektronik,ingenting fungerade. Felen kom nästan omedelbart efter inköp. Aldrig mer offensiv.FY FAN!

#6
Anonym
2013-09-29 16:56

Har haft Ds 21 o Ds 23 och kör C5 sporten med Citroen är att de har sitt liv men finns inget annat möjligt jämföra med volvo V70 har du ägt en cittra vill du inte köra annat Chrille Malmö

#7
Anonym
2013-10-12 19:48

Har en Citroen C5, har gått ca 15 tusen mil, i stort sett helt problemfri, ett par byten av parkeringsljus annars vanlig (billig) service. Komfort och utrymmen till max för en låg kostnad. Som taxi körs de i Spanien och de verkar inte haft några problem alls trots 40-50 tusen mil på mätaren.

#8
Anonym
2014-04-09 17:58

Otroligt svårstartade efter korta stopp som tjuvstopp eller när man varit inne och handlat nåt i affären och kommer ut och ska starta så tar det lång tid innan motorn startar , ofta på andra försöktet , efter en del nötande , framförallt den 4 cylindriga motorn drabbas av detta problem , som för övrigt delas av mpv n C8 och Peugeot 406 då dom delar motorer . Störst är j risken med en manuell låda , eftersom risken för tjuvstopp ökar.

#9
Mats
2016-10-15 18:45

"Att den rostar hemskt "...
Ja, det märks att många fabulerar vilt, troligen i syfte att smutsa ner fransmännen. Nu är C5 upp till 15 år gamla, och fortfarande ser man inga med en massa rost. Det kan förekomma bubblor vid handtaget på bakluckan (kombi), och i enstaka fall i vänster bakdörrs underkant. Jag har inga problem med varesig mina två bilar (2005 eller 2006) när det gäller elen, inga blinkande varningslampor, inget krångel alls faktiskt. Fast de har inte gått så långt än, bara 17.000 och 21.500 mil...
Vill man ha en bil med knivskarp styrning är inte C5 aktuell, men vill man åka bekvämt, då är de kalas!

#10
Anders
2017-02-16 09:05

C5 Exklusive V6 sedan, manuell , -02
- En av fåtalet bilmodeller som jag varit sugen på att köpa i modern tid, nu köpte jag en för att stilla min nyfikenhet, tillfället gav mig denna möjlighet och grundkravet att slippa automatlåda var givet.
Kan direkt konstatera att det är en av de roligaste bilar jag ägt och bränsletörsten är inte värre än att åka Volvo V70 ....
Alltså en 15 år gammal bil med många mil på mätaren men har så gott som ingen rost,anmärkningsvärt att dörrarna är fina nertill, och går hur fint som helst i motorn och växellåda,
I motsats till dagens bilar så är det en kompakt bil med diskret yttre, ja i dagens perspektiv är det en mellanklassbil snarare än en stor bil.Viktspiralen innebär idag bilar som väger 2 ton och uppåt, sett ur det perspektivet så är det en rätt smidig bil att inneha och dagens SUV anpassade nedpressade bensinpriser gör det lockande att åka 6 cylindrigt igen ....
Fick den för ett grymt bra pris och skulle kunna köra ner den och skrota den efter ett år men är mycket förtjust i bilen och kommer att anstränga mig för att vårda och behålla den som hobbybil om inte annat

#11
happygoodmorningquotes
2017-02-17 20:28
#12
Anonymous
2017-03-20 07:35

Welcome to USPS Tracking Track USPS Couriers & Parcels By Entering the USPS Tracking Number Track USPS Courier Online
Enter Your Package Number :- http://uspstracking.info/usps-tracking-phone-number-for-tracking-email-s...

#13
Anonymous
2017-03-20 07:36

Download the latest version of official Mobdro APK from our repository and mirror servers. Enjoy free video streaming with Mobdro app. This amazing app enables us to watch our favorite TV channels, movies, shows, sports, tech and other videos on our smart devices.
mobdro apk
http://mobdroapp-apk.com/mobdro-app/

#14
nikhil sharma
2017-05-24 06:46

thanks for sharing such a amazing and informative stuff.i really appreciate this
http://www.uspstrackingfun.com

#15
akhil sharma
2017-06-19 09:29

here is complete detail for usa independence day.here is best collection of messages wishes quotes
http://happy4thofjuly2017i.com/

#16
akhil sharma
2017-07-15 11:00

thanks for the amazing stuff

#17
akhil sharma
2017-07-15 11:01
#18
akhil sharma
2017-07-15 11:01
#19
uspstracking
2017-07-18 13:38

The USPS Tracking Postal Service was established in the time of July 1 in the year 1970. It has been very nearly 46 years that USPS rendering its postal service in the United States. In the year 2015, the USPS has more than 617,254 employees and in the year 2014, this postal administration has worked more than 211,264 vehicles. The USPS is the administrator of the main national vehicle guard over the world. https://uspstracking-info.com/

#20
uspstracking
2017-07-18 13:45

The United States Mail Service offers many postal services for customers across the globe. USPS Offers consistent, prominent services within time. The USPS offers the postal delivery across the world. And also it offers the tracking service. Check what are all the USPS services offered.

#21
Shriya
2017-08-12 08:08

United States Postal Service is mostly known as USPS. This is the most authenticate mail service that widely spread across the USA. The US mailing service is continuously rendering its services to many states of USA. Nearly the USPS delivers mails to 155 million of industrial areas, houses and other post boxes.

The USPS offers its services to 31,600 marketing locations across the US. And also the USPS website, usps.com is the most visited website in US federal government. The USPS postal service generates huge income of $69 billion every year. USPS is the biggest postal service in the US that guarantees the accuracy and security.

#22
USPSTracking
2017-09-10 08:54

Check All the Information About USPS International Mail Tracking | USPS Priority Mail Tracking | USPS Fare Calculator | USPS Customer Care Phone Number And Mail Support | Online Shipments Packages by Tracking USPS with USPS Tracking for Deliveries. You can Check And contact support from the USPS Customer Care Number at https://uspstrackin.com

#23
Good Night Messages
2017-09-28 09:16

Thanks for adding value to the web. Stay blessed

#24
Chonden Sherpa
2017-10-11 20:47

The name of festive days as well as the rituals of Diwali vary significantly among Hindus, based on the region of India. In many parts of India,[13] the festivities start with Dhanteras (in Northern and Western part of India), followed by http://www.diwaliwallpaper2017.com/

Hej!

Våra annonser är en förutsättning för att vi ska kunna fortsätta göra det vi gör. Så vi vore tacksamma ifall du kude stänga av adBlocker!